תופעת "קפיצת הדרך"

קטע מתוך ספרו של יגאל באום שעתיד לצאת: We got it all wrong

בשנים האחרונות אנחנו עדים להתחזקות דרמטית של הסמארטפון והוא הופך להיות אט אט הכלי המשמעותי בחיינו כולל העולם השיווקי שמתחיל להיות מנוהל גם בנייד. כשאני משתמש בביטוי "קפיצת הדרך" אני למעשה מתייחס לעובדה שעוד בטרם האימייל וכל היכולות שלו הוטמעו בעולם התעשייתי/מסורתי – הסמארטפון ממלא את מקומו לאט ובהתמדה.

אסביר זאת במספר דוגמאות:

 • עד היום לא ניתן ליצור קשר עם הבנק שלך באמצעות אימייל, אך ניתן להוריד אפליקציה ולבצע בה כמעט כל פעולה מהסמארטפון כולל הפקדת המחאות (!)
 • עסקים קטנים לא מנהלים דיוור ללקוחותיהם ואפילו אין להם רשימה מסודרת של כתובות אימייל לשיווק, אך הם יחפשו כל דרך אפשרית לתקשר בווטסאפ
 • מורים בבתי ספר לא יצרו רשימות דיוור אמייל עם תלמידיהם, אך מהר מאוד יצרו קבוצות ווטסאפ במכשירים הניידים לשיח קבוע עם תלמידיהם
 • חברות ביטוח ישיר יצרו מערכות שלמות מבוססות אפליקציות באייפדים ובסמארטפונים למכירת פוליסות במהירות מיידית
 • אתרים קמעונאיים חייבים להעמיד אתרים מותאמי סמארטפון אם הם רוצים לשרוד
 • תוכנות לניהול בתי ספר פועלות ישירות מול הסמאטרפונים של התלמידים

והדוגמאות עוד רבות ומגוונות.

אך מה היא למעשה קפיצת הדרך?

מדובר בתופעה שבה האנושות עושה קפיצה מטכנולוגיה אחת לאחרת עוד לפני שהטכנולוגיה הראשונה מיצתה את היכולות שלה, זאת לאור הופעה של טכנולוגיה חדשה שפשוט מקצרת את התהליכים או שהיא פשוטה יותר לתפעול. באזורים רבים בעולם, במיוחד במדינות מתפתחות כמו בדרום מזרח אסיה למשל, כלל לא יושם שלב המחשב האישי והאימייל – והסמארטפון הופיע ללא חוליה מקשרת לפניו. כלומר אנשים עברו מטלפון רגיל (נייד) לטלפון/מחשב ללא שלב ביניים של מחשב אישי. זאת תופעה מעניינת אך היא מסבירה גם את ההצלחה של הסמארטפון כאחד המכשירים החשובים של התקשורת האנושית.

הסמארטפון החל לספק לאנשים מכל העולם מידע אינסופי מיידי עוד לפני שהם עברו את ההדרגתיות שבמחשב השולחני. נושא זה הוא נושא נרחב ביותר והוא קשור לסוציולוגיה ולנושאים נוספים שאין אני נכנס אליהם בספר זה, הוא צוין כאן כדי להבין את הנושא של קפיצת הדרך, כלומר של מעבר ישירות לטכנולוגיה חדשה (סמארטפון) תוך כדי דילוג על טכנולוגיה אחרת (אימייל).

אם כן, מה הולך להיות?

כפי שציינו, עסקים וחברות מהעולם התעשייתי/מסורתי לא מנהלים מערכות שיווק כמעט בכלל ומערכות שיווק מנוטרות כלל לא עולות על הדעת.

לחברה תעשייתית/מסורתית קיימים נתונים על הלקוחות שלה וכן על לקוחות פוטנציאליים הקיימים בתוך תהליכים שיווקיים ואולם בד"כ הנתונים לא יהיו כאלה שניתן לעשות בהם שימוש שיווקי, זאת מכיוון שהתוכנות שנעשה בהן שימוש אינן תוכנות שיווקיות.

למשל – לא ניתן לשלוח אימיילים לקבוצות מפולחות של לידים ולראות מה אחוז הפתיחה של המסרים ומה אחוז ההקלקה על קישורים בתוך המסרים. לא תמיד ניתן לשלוח הודעות SMS לקבוצות של לקוחות, לא ניתן לבנות דפי נחיתה ייעודיים ולנהל טפסים להרשמה ועוד ועוד.

בעולם היום של ניהול לידים ותהליכי שיווק כל המערכות לא רק שמנוטרות בזמן אמת, אלא שניתן לקבל אליהן גישה מכל פלטפורמה, ניתן יהיה לכוון מסרים לפי קבוצות, לבדוק את יעילותם בזמן אמת וכו'. אלא שמה שנמצא בשימוש אצל יזמים שיווקיים, עסקים אינטרנטיים והעולם המותגי/קמעונאי נחשב כמדע בדיוני בעולם התעשייתי/מסורתי.

אלא שהעולם לא ממתין לחברות התעשייתיות/מסורתיות ואת מקומן יתפסו יזמים מהירים שיבינו את הפוטנציאל הקיים במאות ומיליוני חברות ברחבי העולם ובמיליוני תחומים שונים, להלן כמה דוגמאות לתהליכים שכבר מתרחשים:

 • סוכני ביטוח צעירים מתחילים ליצור רשימות תפוצה וניהול קשרי שיווק באמצעים חדשים כמו תוכנות דיוור ואפליקציית ווטסאפ
 • מורים למוסיקה מעבירים שיעורים אונליין ואוספים לקוחות חדשים בעזרת שיווק אינטרנטי
 • מעצבים גרפיים, בוני אתרים, מתכנתים ומקצועות הקשורים לתחומים אלה כבר נעלמים היות ואין בהם צורך יותר, מערכות מוכנות תופסות את מקומם (אפילו לא בני אדם)
 • עשרות ומאות בעלי מקצוע מציעים את השירותים שלהם במחירים נמוכים באתרים כמו fiver ומייתרים תהליכי מכירה שלמים ובעלי מקצוע רבים
 • סוכן הנסיעות מתחיל להיות מיותר כאשר מערכות ממוחשבות מחליפות אותו

זאת רשימה חלקית ביותר, אך השינויים יהיו גורפים ומקיפים יותר וישפיעו לא רק על חברות תעשייתיות/מסורתיות אלא גם על חברות מותגיות, כמו למשל חברות קוסמטיקה חדשות שעושות שימוש בכוכבי רשת שצברו קהל עוקבים גדול, או חברות מזון שמתגמלות חובבי אוכל טרנדיים שצברו קהל מעריצים ברשתות חברתיות והדוגמאות רבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *