שימוש בפייסבוק לסוכני ביטוח – השיווק בעולם החדש דורש הרבה יותר מעורבות של בעל העסק

לאחרונה נתקלתי במקרים של סוכני ביטוח המעוניינים ליצור נוכחות באינטרנט ובפרט ברשתות החברתיות – כשהכוונה ברוב המקרים היא ליצירת דף עסקי בפייסבוק ובשיווקו.

בנושא הזה חשוב להבין מספר מושגים ונושאים הקשורים לשיווק בעזרת פייסבוק, באופן עקרוני קיימות שתי רמות של נוכחות בפייסבוק – הרמה הראשונה נקראת שיווק על ידי תפוצה אורגנית (Organic reach) והרמה השנייה נקראת שיווק ממומן (Payed). עד לזמן האחרון נהגו רוב המשווקים הבקיאים בפייסבוק להעדיף בעיקר את השיווק והקידום האורגני וזאת באמצעות הפצת תוכן וגיוס "לייקים" מסיבי לדף שלהם ולתכנים שלהם – באופן טבעי, כי הוא בחינם.

הרעיון הוא שככל שאני מגייס יותר לייקים לדף שלי אני מגדיל את תפוצת המסרים והתפוצה אמורה ליצור עניין בי ובעסק – עד כאן הרציונל, אך בפועל מתנהלים דברים שונים לחלוטין.


ראשיתעצם הרעיון של "תפוצה" בפייסבוק ובמיוחד התפוצה האורגנית אינו נושא שקוף ולאף אחד אין מושג באמת כיצד חושפים את המידע המופץ בפייסבוק ולמי. כלומר, אין הכרח כי קיים מתאם כלשהו בין הסיבה שמישהו "חבר" שלכם בפייסבוק לעובדה שהוא ייחשף לתוכן שלכם.

שניתכשמדובר בדף עסקי או עם אוריינטציה עסקית, המצב חמור עוד יותר ופייסבוק (כנראה) מגבילים את החשיפה שלו, לפחות מנתונים המגיעים ממשווקים באינטרנט. לאחרונה פייסבוק אף פרסמו כי הם עומדים לשנות את כל הגישה שלהם לחשיפה לתוכן עסקי וכלל לא יחשפו תוכן עסקי, אלא אם כן יהיה ממומן ומפולח. זאת, על מנת למנוע מצב שגולשים יקבלו על הקיר שלהן מידע שהם אינם מעוניינים בו (מסקנה שבפייסבוק הגיעו אליה לאחר מחקרים בנושא של העדפות הגולשים).

שינויים אלה של פייסבוק עוררו תרעומת רבה בקרב המשווקים בפייסבוק, אשר בטוחים שגוף עסקי אמור לתת להם לפרסם למנויים שלו בחינם משום מה. כך או כך, לא כל כך ברור כיצד פייסבוק יצליחו לברור מהם מסרים שיווקיים ומהם מסרים לא שיווקיים. אין ספק כי הניסיונות שלהם לבצע בכלל הפרדה כזאת מצביעה על הקונפליקט המובנה בתוך פייסבוק.

בכל מקרה, אם אתם כבר משווקים בפייסבוק, עצתי לכם היא לעשות שימוש כמה שיותר באופציה הממומנת. בדרך זו גם תוכלו לקבל מידע על התפוצה שלכם היות שפייסבוק מעמידים לרשות המשווקים כלים שונים העוזרים להם לחשוף את המידע לקהלים ספציפיים ולמדוד את הצלחת החשיפה של המסרים הללו בעזרת טבלאות סטטיסטיות מפורטות.

לשכור שירותים של משווקים

סוכני ביטוח רבים אינם מעוניינים לעסוק בנושא של נוכחות בפייסבוק בעצמם והם מעדיפים לשכור את שירותיו של בעל מקצוע בתחום, שיעשה את העבודה הזאת במקומם. אלא שתחום השיווק באינטרנט הוא תחום חדש והעוסקים בו אינם באים מתוך הכשרה מסודרת של אוניברסיטה או מכללה. אין המדובר בבעל מקצוע "סטנדרטי" וגם לא כזה שתמצאו בדפי זהב. גם חיפוש באינטרנט של בעל מקצוע כזה לא תהיה משימה פשוטה. בגיליונות הקרובים נקדיש מאמר מיוחד לנושא זה.

כך או כך, לאחר שמצאתם איש מקצוע בתחום – חשוב שתקפידו על מעקב צמוד אחר פעילותו. אל תשכחו שהוא משווק אתכם ופועל בשמכם. הוא אמנם מתפעל את המערכת מאחורי הקלעים, אך איש אינו יודע זאת מלבדכם – ומבחינת הציבור אתם הם אלה שנחשפים וחשופים. צפיתי בשימושים שונים שסוכני ביטוח עושים בפייסבוק לצורך שיווק – אציין כאן דוגמה לשימוש טוב ומומלץ ודוגמה לשימוש בעייתי ופחות מומלץ.

שימוש נכון בפייסבוק: הופעה בפייסבוק בשם שלכם כסוכנים וכתיבת הדעה שלכם על נושאים שונים העומדים על הפרק, תוך כדי מימון של סטטוס כזה והפצתו ברבים – פעולה כזאת מציגה אתכם באור מקצועי וחיובי ומראה לציבור כי אתם מקצוענים ומחוברים. היא גם תגיע לקהל פחות או יותר מפולח לפי בחירתכם, כיוון שתשתמשו באופציה ממומנת.

שימוש לא נכון בפייסבוק: העלאת תמונה תדמיתית וכתיבה של טקסט סתמי כמו: "ישראל ישראלי סוכן הביטוח שלכם – צרו איתנו קשר עכשיו". מדובר בבאנר פרסומי לכל דבר וכפי שידוע, רוב הציבור לוקה ב"עיוורון באנרים" וממילא לא יראה את הסטטוס הזה. סוכני ביטוח המשלמים למשווק מקצועי שיעלה עבורם תמונה ומסר כזה אחת לכמה ימים (ובדרך כלל בקידום אורגני בלבד) לא תורמים דבר לעסק שלהם ומבזבזים את כספם.

סיכומו של דבר: כמו בכל דבר ובמיוחד בשיווק – אין קיצורי דרך ואין מתנות חינם. נהלו שיווק חכם ורציף וקחו אחריות על התוכן בעצמכם.

מאמר זה נכתב ע"י יגאל באום ופורסם לראשונה במגזין משווקים ביטוח
שיצא לאור ע"י יגאל באום והמגזין "פוליסה" בשנים 2014/15

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *