תופעת "קפיצת הדרך"

קטע מתוך ספרו של יגאל באום שעתיד לצאת: We got it all wrong

בשנים האחרונות אנחנו עדים להתחזקות דרמטית של הסמארטפון והוא הופך להיות אט אט הכלי המשמעותי בחיינו כולל העולם השיווקי שמתחיל להיות מנוהל גם בנייד. כשאני משתמש בביטוי "קפיצת הדרך" אני למעשה מתייחס לעובדה שעוד בטרם האימייל וכל היכולות שלו הוטמעו בעולם התעשייתי/מסורתי – הסמארטפון ממלא את מקומו לאט ובהתמדה.

אסביר זאת במספר דוגמאות:

  • עד היום לא ניתן ליצור קשר עם הבנק שלך באמצעות אימייל, אך ניתן להוריד אפליקציה ולבצע בה כמעט כל פעולה מהסמארטפון כולל הפקדת המחאות (!)
  • עסקים קטנים לא מנהלים דיוור ללקוחותיהם ואפילו אין להם רשימה מסודרת של כתובות אימייל לשיווק, אך הם יחפשו כל דרך אפשרית לתקשר בווטסאפ
  • מורים בבתי ספר לא יצרו רשימות דיוור אמייל עם תלמידיהם, אך מהר מאוד יצרו קבוצות ווטסאפ במכשירים הניידים לשיח קבוע עם תלמידיהם
  • חברות ביטוח ישיר יצרו מערכות שלמות מבוססות אפליקציות באייפדים ובסמארטפונים למכירת פוליסות במהירות מיידית
  • אתרים קמעונאיים חייבים להעמיד אתרים מותאמי סמארטפון אם הם רוצים לשרוד
  • תוכנות לניהול בתי ספר פועלות ישירות מול הסמאטרפונים של התלמידים

והדוגמאות עוד רבות ומגוונות.
להמשיך לקרוא תופעת "קפיצת הדרך"

שיווק בשירות ההסברה המלחמתית: ישראל ושיווק הרעיונות במסגרת מערכת ההסברה באינטרנט

נכתב במהלך מבצע "צוק איתן" – קיץ 2014

בכל מלחמה נעשה שימוש בערוצי תקשורת על מנת להפיץ רעיונות. במלחת העולם השנייה, לדוגמה, עשו המדינות השונות שימוש נרחב בהעברת תוכן תעמולתי, בעיקר לשימוש תקשורת פנים עם התושבים, הן להעברת הוראות והפצת תקנות והן להגברת המוטיבציה בקרב האזרחים. שימוש בתקשורת נעשה לא רק מטעם השלטון אלא לעיתים גם מטעם האופוזיציה כנגד השלטון או כדי להעביר מסרים חתרניים כאלה או אחרים.

אם בעבר נעשה שימוש נרחב בכרזות ורדיו ומאוחר יותר גם בקולנוע ובעיקר בטלוויזיה, הרי שהיום מנגנוני התקשורת הדו כיווניים (אינטראקטיביים) של האינטרנט מאפשרים למעשה מלחמת הסברה של ממש, הבאה לידי ביטוי בעיקר ברשתות החברתיות.

אם בעבר ישראל קרטעה מעט אחרי האירועים בעתות מלחמה עם הפלסטינים במגרש ההסברתי, נראה כי במבצע הנוכחי מתנהלת מלחמה מאורגנת יותר ונעשה "יישור קו" של כל הגורמים ההסברתיים.

להמשיך לקרוא שיווק בשירות ההסברה המלחמתית: ישראל ושיווק הרעיונות במסגרת מערכת ההסברה באינטרנט

שיווק ביטוח לצעירים

כיצד להיערך למגמות החדשות בעולם התקשורת?

המגמות החדשות בעולם השיווק הן בעולם והן בארץ מצביעות על
כך כי השיווק היום מתפרס על פלטפורמות רבות יותר מבעבר, הן
אינטרנטיות והן מחוץ לאינטרנט. עם זאת, אין ספק כי השיווק
באינטרנט יעיל בהרבה כשהדבר נוגע לקבלת התייחסות מקהל
צעיר, בין הגילאים 18-25.

המגמה הבולטת ביותר, אך גם החמקמקה ביותר, היא היחלשות השיווק הפרסומי/מותגי ומעבר של המשווקים לעולם התוכן. הטענה המרכזית של מאמר זה היא כי צעירים יגיבו לשיווק הרבה יותר טוב כאשר הוא לא מוצג כשיווק. כלומר – הם יגיבו אליו כאשר הוא חלק מהתוכן. בנוסף, צעירים מגיבים טוב יותר להמלצות מצעירים כמותם. לפיכך מתפתחות שתי תופעות מעניינות: האחת – התוכן השיווקי החדש והשנייה – הממליצים.
להמשיך לקרוא שיווק ביטוח לצעירים

מהפיכת הקשר הישיר

על הקשר בין שיחת צ'אט עם רופא למהפיכת השיווק הישיר

לאחרונה פורסמה בעיתון פוליסה (גיליון 1978 מה-23 ביולי 2015) כתבה ובה הוצג שירות חדש של חברת הפניקס, המאפשר ללקוחות החברה להזמין שירות של יעוץ בצ'אט מרופא בעזרת מערכת אינטרנט מיוחדת. עוד הוזכר בכתבה, כי את השירות ניתן לקבל דרך אתר של החברה וגם בעזרת הסמארטפון.

בנוסף אנו עדים לאחרונה לדיונים בנושא חופש הבחירה של הציבור בבחירת הרופאים שהוא רוצה לקבל מהם טיפול, והשוני בנושא זה בין הביטוחים הפרטיים והביטוח של קופות החולים. לכאורה, אין קשר בין שני הנושאים, אולם לדעתנו יש קשר ישיר והוא מערכת יחסים ישירה בין רופאים לבין מטופלים שהיא סימן המעיד על תופעה עמוקה יותר.

להמשיך לקרוא מהפיכת הקשר הישיר

למה מסוכן להיות תלויים בגופי הענק "החינמיים" של האינטרנט?

למה חשוב שכל בעל עסק יבין מהן ההשלכות ?

המקרה המעניין של סגירת דף הפייסבוק של "סטטוסים מצייצים" הוא אירוע חשוב וציון דרך החורג בהרבה מעבר לאייטם עסיסי מעולם התקשורת. הוא בעיקר מסמל נקודת ציון חשובה שנוגעת בכל אחד מאתנו ובמיוחד במי שמשתמש ברשת לקידום ענייניו העסקיים.

מה בעצם התרחש כאן?

יזמים עסקיים החליטו לבנות פלטפורמה שיווקית המנצלת פלטפורמה קיימת, שהיא למעשה סוג של מונופול בתקשורת האינטרנטית בין אנשים (פייסבוק). קיימות מספר רשתות חברתיות המחברות בין מיליוני משתמשים ברחבי העולם. המאחד את כל הרשתות האלה הוא שהשימוש בהן הוא בחינם, כלומר, היכולת שלך להתחבר אליהן וליצור קשר עם אחרים ולהראות את עצמך לא עולה כסף.

אלא שכל הרשתות הללו מחפשות מודלים כלכליים כל העת על מנת למנף את הפופולאריות שלהן להכנסה. לכל רשת התפיסה שלה והשיטות שלה למינוף זה. במאמר זה נתייחס לפייסבוק. רשת פייסבוק היא מונופול בהיותה הרשת החברתית הגדולה ביותר בעולם (יש הטוענים שיוטיוב גדולה אף יותר, אם נכניס אותה להגדרה של רשת חברתית).

להמשיך לקרוא למה מסוכן להיות תלויים בגופי הענק "החינמיים" של האינטרנט?